Komunikacja miejska jest coraz bardziej powszechną formą przemieszczania się z miejsca na miejsce. Z uwagi na wzrastające zainteresowanie każde większe polskie miasto inwestuje w swoją flotę autobusów oraz tramwajów, a także podłącza do sieci miejskiej kolejne osiedla tworząc przystanki i organizując nowe linie. Jakie są podstawowe zalety wynikające z przemieszczania się transportem zbiorowym i dlaczego warto w dużych miastach odstawić samochód do garażu?
Oszczędzasz czas i pieniądze!
Główną zaletą z perspektywy większości Polaków dojeżdżających codziennie do pracy w centrum miasta jest kwestia oszczędności czasu. Autobusy mogą się poruszać po specjalnie wytyczonych buspasach, a tramwaje mają pierwszeństwo przed innymi pojazdami (a czasami nawet specjalne bezkolizyjne torowiska jak poznańska Pestka). Wszystko to powoduje, że przyjechanie do i z pracy jest zdecydowanie mniej czasochłonne. Dojazdy można też wykorzystywać bardziej perspektywicznie: chociażby ucząc się, czytając czy też robiąc inne czynności, które w przypadku kierowania autem samodzielnie byłyby wykluczone. Bilety na komunikację miejską są z reguły tańsze od ceny paliwa połączonej z płatnymi parkingami, więc wybieranie autobusów i tramwajów najczęściej jest też dobre dla pracowniczego portfela.
Komunikacje jest ekologiczna!
Jeżdżenie komunikacją miejską jest powszechnie promowane, ponieważ pozwala rozładować niemiłosierne korki. Oprócz płynniejszego ruchu i zwiększania przepustowości miejskich ulic, oznacza to także produkcję mniejszej ilości zanieczyszczeń powietrza, które trafiają później do atmosfery. Polskie miasta są w czołówce europejskiej w niechlubnych rankingach najbardziej brudnego powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Warto więc podejmować inicjatywy, które mogą odwrócić ten negatywny stan rzeczy. Zanieczyszczenia powodują bowiem różnego rodzaju choroby, zwłaszcza związane z układem oddechowym. Część polskich miast inwestuje w całkowicie neutralne ekologicznie autobusy, a więc takie na prąd.