Większość młodych kierowców decyduje się na przyciemnianie szyb.Część z nich wykonuje to z fanaberii a druga część z potrzeby wygody. W niektórych samochodach jest to w standardzie, w niektórych kierowcy decydują się na samodzielne przyciemnianie.
Po co się przyciemnia szyby?
Większość kierowców przyciemnia szyby ze względu estetycznych i faktycznie tak jest auto z przyciemnianymi szybami wygląda o wiele lepiej. Ale przyciemnianie szyb daje również ochronę np.:
- przed promieniami UV,
- nie blaknie tapicerka od słońca, które się dostaje przez szybę.
- samochód się tak nie nagrzewa.
Jak przyciemnić szyby w samochodzie?
Przyciemnianie szyby polega na przyklejeniu folii a druga metoda to metoda piecowa, polegająca na metalizacji szkła tlenkiem tytanu. Metoda piecowa jest z reguły w samochodach fabrycznie stosowana. Ta metoda jest o wiele trwalsza niż metoda piecowa, ma swoją żywotność nawet do 15 lat. Od lat tę metodę stosuje profesjonalny punkt oklejania szyb w Olsztynie – sprawdź na olsztyninfo.pl. Metoda przyciemniania szyb folią jest wykonywana u specjalisty. Jest to wersja tańsza, stosowana jest folia termokauczukowa i swoją żywotność ma do 6 lat.
Przyciemnianie szyb tylnych
Przepisów nie ma na te szyby ale muszą być stosowana folia przepuszczalna światło:
- 5 % maksymalne przyciemnienie,
- 12 % widoczne zaciemnienie ale jest dobra widoczność.
Przednie przyciemnianie szyb:
Szyba czołowa musi mieć przepuszczalną widoczność 75 %. Przednie szyby boczne muszą przepuszczać światłość 70 %. ale samochód musi posiadać 2 lusterka boczne, które zapewnią pole widzenia kierowcy.
Czy przyciemnianie szyb jest legalne?
Jest to jak najbardziej legalne ale ma do tego przepisy prawne.
- Prawo o ruchu drogowym. Art. 66, ust. 1 pkt 5, który mówi że samochód zapewnił kierowcy pole widzenia i swobodne kierowanie pojazdem.
- To prawo w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakres ich wyposażenia.
Warto jest przyciemnić szyby, ma swoje zalety, ale zwróć uwagę by folia posiada certyfikat Instytutu Szkła i Ceramiki. W taki sposób unikniesz mandatu. Mandat możesz otrzymać w wysokości od 20 zł. do nawet 500 zł.