Od momentu pojawienia się w XIX wieku, transport kolejowy jest jednym z głównych środków przewozu pasażerów i towarów drogą lądową. Wówczas była to rewolucja dla gospodarki i społeczeństwa, a dziś nadal jest to środek transportu, który oferuje ogromne korzyści w przewozie towarów.
Jakie są cechy charakterystyczne transportu kolejowego?
Kolej to rodzaj transportu lądowego, który składa się z łańcucha pojazdów poruszających się na kołach po stałej stalowej szynie. Transport kolejowy jest opłacalnym i wydajnym sposobem przemieszczania towarów, ale musisz dokładnie rozważyć korzyści i wady, aby określić, czy jest on odpowiedni dla Twojej firmy. Jesteś fanem kolejnictwa? Poznaj niesamowity skansen lokomotyw w Karsznicach.
Zalety transportu kolejowego
Jeśli miejsce docelowe Twojej przesyłki znajduje się w odległości większej niż 1000 kilometrów i nie jest ona pilna, transport kolejowy jest bardzo efektywnym rozwiązaniem:
- Nowoczesne pociągi osiągają duże prędkości. Na długich dystansach szybszy jest tylko transport lotniczy.
- Jest to najbardziej niezawodny środek transportu, nie jest uzależniony od ruchu drogowego i najmniej odczuwa skutki złej pogody.
- Może przewozić duże ilości ładunków pod względem objętości i wagi. Jeden konwój kolejowy może przewieźć równowartość 80 ciężarówek. Ponadto jego nośność jest elastyczna, ponieważ można łatwo i szybko dodawać lub usuwać wagony.
- Transport kolejowy jest najlepszy do przewożenia ciężkich i nieporęcznych towarów na duże odległości. Posiada różnorodne platformy, nadwozia wymienne i wagony, aby dopasować się do niemal każdego rodzaju ładunku.
- Ma mniejszy wpływ na środowisko. Zwłaszcza pociągi elektryczne.
- Jest to dobrze zorganizowana, bezpieczna, jednolita i regularna usługa, ze stałymi trasami i wcześniej ustalonymi rozkładami jazdy.
- Jest tańszy niż inne środki transportu.
- Kolej jest najbezpieczniejszą formą transportu. Wskaźniki wypadków i awarii są minimalne w porównaniu z innymi środkami transportu i zwykle są rozwiązywane w krótkim czasie.
Wady transportu kolejowego
Z drugiej strony są wady tego typu transportu:
- Wymaga kosztownej infrastruktury, z wcześniejszymi znacznymi inwestycjami publicznymi. Rozwój nowych tras przebiega powoli.
- Brak elastyczności. Jego trasy i rozkłady jazdy nie mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb.
- Ma niższą częstotliwość niż inne formy transportu.
- Z wyjątkiem dużych zakładów przemysłowych lub firm posiadających prywatny dostęp do kolei, oferowanie usługi „od drzwi do drzwi” koleją jest z reguły niemożliwe. Transport kolejowy często wymaga również transportu drogowego. Te przesunięcia i wykorzystanie innych pośrednich środków transportu mogą spowolnić i zwiększyć koszty operacji.